Prospects
Top athletes on the rise.
Big Time Running Back Prospects Fill Rosters In South Florida For 2020

Big Time Running Back Prospects Fill Rosters In South Florida For 2020

LAST UPDATED: November 30, 2020

Every year for the past five plus decades, we have put out nearly every football prospect from Miami-Dade and Broward Counties – as well as throughout the entire state of Florida.

That reputation has earned a following of thousands of college coaches from across the nation who use the information that we list – and they continue to contact us throughout the course of a year, looking for information on the prospects that we list in all classes.

In the coming months, we will list every position in Miami-Dade and Broward – with all classes included – and will solicit the help of coaches and prospects to ensure that the information is correct.

If there are any changes to be made PLEASE DO NOT DO IT ON THE POST. Simply send the players who have moved or changed positions to us via e-mail. We will NOT accept any other form of change.

Remember, this information is what college coaches are looking at, so this will be what they have to go on.

Thanks so much for your help in getting the information correct.

Larry Blustein – This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. ONLY VALID CHANGES WILL BE MADE. NOT TRANSFERS THAT ARE PENDING.

2020 EARLY WATCH LIST – RUNNING BACKS

2023 - Shakevin Absolu, Oakland Park Northeast

2021 – Antonio Agee, Miami Jackson

2021 – Andrew Aguillar Jr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

2021 – David Alize, North Miami Beach

2022 - Cyrus Allen, Miami Sunset

2021 – Edwin Allen, Southwest Miami

2021 – Malik Allen, Southwest Miami

2021 – Johnny Alvares, Miami Varela

2023 – Lucas Amaya, Miami Belen Jesuit

2022 – Nic Amunategui, Fort Lauderdale Pine Crest

2021 – Jordan Anderson, Pembroke Pines Flanagan

2021 – Carlinton Armstrong, Plantation

2021 – Mitchell Aubrey, Homestead

2022 – Tavaris Austin, Miami Northwestern

2023 – A.J. Balsera, Miami Belen Jesuit

2022 – Se’maj Banks, Miramar

2021 - Jay’Lin Jean-Baptiste, Homestead Somerset Academy South

2022 - Michael Barnes, Coconut Creek

2021 – Chase Barrett, Fort Lauderdale University School

2021 – Keshawn Barrett, Coral Springs Coral Glades

2021 – Teccy Batichon, Hallandale

2022 – Shawn Bayliss, Sunrise Piper

2021 – Tariq Baxter, Fort Lauderdale Dillard

2021 – Livingston Benoit II, Miami Edison

2021 - Jacoby Bernadin, South Miami

2021 – Ryan Bertran, Miami Belen Jesuit

2021 – Ted Blanc, Miami Monsignor Pace

2023 – Aaron Boffill, Hialeah Barbara Goleman

2021 – Timothy Bostic, Miami Northwestern (FB)

2021 - Patrick Bowens, Hialeah Gardens

2022 – Method Bradley, Fort Lauderdale Dillard

2021 – Cody Brown, Pembroke Pines Somerset Academy

2021 – Demon Brown, Miami Central

2022 – D’Avryante Brown, Fort Lauderdale (FB)

2022 – Heaven Brown, Hallandale

2024 - Isaac Brown, Miami St. Brendan

2023 - Jayvant Brown, Deerfield Beach

2021 – Keshawn Brown, Miami Monsignor Pace

2022 – Michael Brown, Coral Springs Taravella

2023 – Tramain Brown, Miami Northwestern

2022 – Santwaun Brinson, Miami Central

2023 – Ryan Bullard, Miami Killian

2021 – Jack Butler, Miami Westminster Christian

2021 – Arthur Buzzinaro, Coconut Creek North Broward Prep

2022 – Gregory Byrd, Homestead

2021 – Pecey Cabrera, Pembroke Pines Somerset Academy

2023 – Mike Caldwell Jr., Miami St. Brendan

2021 – Carlos Callejo, Miami Palmer Trinity

2023 – Raequan Cannon, North Miami

2022 - Jarrod Carr, Miami LaSalle

2023 – Shawn Carrero, Miami Ferguson

2021 – Timothy Carter, Hialeah American

2022 – Tyrese Carey, Coconut Creek Monarch

2023 - Quincy Casimir, Deerfield Beach

2021 – Tyler Chandler, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

2022 – Cassius Cobb, Homestead South Dade

2022 - Jayke Cooper, Somerset Academy Silver Palms

2021 - Jayden Cordero, Miami Norland

2021 – Markus Corrales, Southwest Miami

2022 – Marquette Cozart, Fort Lauderdale Calvary Christian

2022 – Nicolas Cruz, Miami Ferguson

2021 – Amari Daniels, Miami Central

2021 – Christopher Darius, Sunrise Piper

2021 – Al-Jacob Darring, Parkland Douglas

2022 – Blesd Davis, Fort Lauderdale

2023 – Corvareis Davis, Westland Hialeah

2021 - Kenyo Dean, Miami Coral Reef

2021 – Justin Delgado, Hialeah Barbara Goleman

2022 – Nick Delgado, Doral Ronald Reagan

2022 – Steve Deliard, Fort Lauderdale Stranahan

2023 – Jason Demetrius, Miami Coral Reef

2021 – Antonio Dent, Hollywood Hills

2021 – Anthony Dimanche, Pembroke Pines Charter

2023 – Jeremy Dinkins III, Plantation American Heritage

2021 – Herman Dorsett, Miami Northwestern

2021 – Jaquan Doster, Hollywood South Broward

2022 – Ethan Long Duet, Coconut Creek North Broward Prep

2022 – Jamaree Dukes, Deerfield Beach

2021 – Tyler Duncan, Coral Springs

2022 - Denim Edwards, Miami Christopher Columbus

2023 - Matthew Ehrenreich, Miami Palmer Trinity

2022 – Gabriel Elmcadahm, Fort Lauderdale (FB)

2021 – Anthony Ervin, Miami Coral Reef

2023 – Jordan Faison, Fort Lauderdale Pine Crest

2023 – Lemmie Faulk, Miami Carol City

2021 – Joel Felder, Coconut Creek

2023 – Deshun Fleming, Pembroke Pines Flanagan

2022 – Joey Fleming, Weston Cypress Bay

2023 – Mark Fletcher, Plantation American Heritage

2021 – Zachary Flores, Davie Western

2023 – Jamari Ford, Miami Booker T. Washington

2023 – Reggie Foster, Plantation American Heritage

2021 – Thaddius Franklin, Hollywood Chaminade-Madonna

2022 – Ezekiel Fuller, Westland Hialeah

2021 – Christian Gantt Jr., Miami Edison

2021 – Derek Geffrard, Hollywood Chaminade-Madonna

2021 – Katravis Geter, Miami Carol City

2023 – Evan Gill, SW Ranches Archbishop McCarthy

2022 – Aidan Girardo, Miami Belen Jesuit

2022 – Robert Gomez, Miami Ferguson

2022 – Bobby Gonzalez, Pembroke Pines West Broward

2022 - Omar Graham, Oakland Park Northeast

2023 - Andrevis Grant, Miami St. Brendan's

2021 – Gavin Greaves, Miami Varela

2023 - Ka'Marr Green, South Miami

2022 – Corey Greene, Pompano Beach Blanche Ely

2022 – Alejandro Gruber, Weston Cypress Bay

2023 – Andre Hall, Hialeah

2022 – Anthony Hankerson, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

2021 - Armoni Hall, Homestead

2023 - Dajon Hall, South Plantation

2023 – Gabe Hardman, Miami Palmetto

2023 – Jonathan Harris, Hollywood Chaminade-Madonna

2022 – Samuel Harry, Miramar Everglades

2022 – Damian Heller, Coconut Creek

2021 – Naheem Hennis, Coral Springs Taravella

2022 – Antonio Hernandez, Hialeah Gardens

2022 – Isaiah Hernandez, Hialeah Gardens Mater Academy

2023 – Reggie Heywood, Fort Lauderdale Calvary Christian

2022 – Michael Iomonaco, Doral Academy

2023 – Sedrick Irvin, Miami Gulliver Prep

2021 - Lamah Jackson, North Miami Beach

2021 – Siddiq Jackson, Miami Northwestern

2021 – Isaiah Janvier, Cooper City

2022 – Jaheim Jean, Coconut Creek

2021 - Jordan Jean, Miami Carol City

2021 – Kenley Louis Jean, Hollywood Hills

2022 - Levonte Jenkins, Miami Norland

2021 – Altraik Johnson, Fort Lauderdale

2023 – Andre Johnson, Miami Booker T. Washington

2022 – Daniel Johnson, Sunrise Piper

2021 – Messiah Johnson, Coconut Creek Monarch

2022 – Brandon Jolly, Parkland Douglas

2021 – Donovan Jones, Hialeah Champagnat Catholic

2022 – Maurice Jones, Coral Gables

2022 – Quadrin Jones, Homestead

2022 – Jace Joseph, Doral Academy

2022 – Jamaal Joseph, Hialeah Barbara Goleman

2023 – Joshua Joseph, Parkland Douglas

2023 - Marc Joseph, Pompan Beach Blanche Ely

2023 – Kervens Saint Juste, Pompano Beach

2023 – Kyle Kelsey, Miami Palmer Trinity

2023 – Kenneth Kyles, Hialeah Gardens Mater Academy

2023 – Jalen Lewis, Plantation

2023 – Micah Lewis, Fort Lauderdale Westminster Academy

2022 – Ervenson Liberte, Hialeah

2022 – Lamont Lindner, Miami Killian

2021 – Denard Little, Pompano Beach Blanche Ely

2021 – Akin Liverpool, Coral Gables

2022 – Josh Loewenstern, Fort Lauderdale Pine Crest

2022- Michael Lomanaco, Doral Academy

2022 – Connor Lopez, Miami Westminster Christian

2021 - Kenley Louis-Jean, Hollywood Hills

2022 – Jerell Mash Jr., Coconut Creek Monarch

2023 - Elijah Malo, Hollywood Hills

2021 - Evan Marrale, SW Ranches Archbishop McCarthy

2022 – Knoelan Marshall, Sunrise Piper

2023 – Antonio Martin, RB, Lauderdale Lake Boyd Anderson

2021 – Davine Martinez, Pompano Beach

2021 - Reginald Mashack, Miami High

2021 – Armani Hall-McCants, Homestead

2021 – Virgil McKaskill, Sunrise Piper

2021 – Jahvar McSween, Miami Christopher Columbus

2022 – Tywan Mike, Miami Jackson

2021 – Darius Miller, Lauderdale Lakes Boyd Anderson

2023 – Levy Miller, Miami Killian

2023 – Terrence Miller, Miami Monsignor Pace

2023 – Travon Miller, Miami Springs

2021 - Aubrey Mitchell, Homestead

2024 – Tovani Mizel, Fort Lauderdale Stranahan

2021 – Zuberi Mobley, Miami Northwestern

2021 – Ricardo Monteagudo, Miami Braddock

2021 – Nikolas Mora, Miami Belen Jesuit

2021 – Jaden Morgan, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

2022 – Isaiah Mosley, Miami Palmetto

2023 - Kamari Moulton, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

2022 - Carlos Munez, Cooper City

2022 – Jason Narcisse, North Miami Beach

2021 - Carl Nelson, Miramar Everglades

2021 – Christopher Nelson, Miami Carol City

2021 – Nehemy Neptune, Miami Dr. Krop

2021 – Sam Noli, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

2022 – Ghana Oboh, Miami High

2023 – Eli Daniel Ogiomizo, RB, Miramar Everglades

2022 – Devin Ordonez, Hollywood Hills

2023 – Rene Paez, Miami Palmer Trinity

2022 – Jaziun Patterson, Deerfield Beach

2023 – Reydjon Petion, RB, Coconut Creek Monarch

2023 – Marquis Pierre, Homestead Everglades Prep

2021 – Jason Pifferer, Miami Dr. Krop

2023 - Ladarius Pitts, Pompano Beach Blanche Ely

2021 - Hayden Puente, Miami Belen Jesuit

2021 – Vershod Quinn, Miami Christopher Columbus

2023 - Gaddy Rawls, Miami Carol City

2023 - Corye Readon, Fort Lauderdale Pine Crest

2022 – Dylan Reyes, Hialeah-Miami Lakes

2023 – Justin Reyes, Somerset Academy Silver Palms

2021 – Nick Rice, Coconut Creek North Broward Prep

2022 – Delvin Robinson Jr, Hialeah American

2023 – Javon Robinson, Homestead South Dade

2021 – Micah Rolle, Miami Monsignor Pace

2022 – Tremaine Rolle, Hollywood South Broward

2023 – Jake Rubin, Pompano Beach

2023 - Anthony Rubio, Miami True North Classical Academy

2024 - Jorge Rubio, Homestead Somerset Academy South

2022 – Marcos Ruiz, Miami Belen Jesuit

2022 - Telvyn Russell, Pompano Beach Blanche Ely

2021 – Greg Saintil, Coral Springs

2021 - Brandon Saint Louis, Coral Springs Taravella

2021 - Teshlor Sanon, Davie Nova

2022 – Mori Schacter, Coconut Creek North Broward Prep

2022 - Tre Schultz, Fort Lauderdale Dillard

2021 – Chris Sera, South Plantation

2022 – Mikai Sera, South Plantation

2021 – Tadarian Shropshire, Homestead South Dade

2021 – Leonard Shoultz, Fort Lauderdale Dillard

2021 – Jonny Simon, Coconut Creek

2021 – Khaheim Simon, Davie Western

2023 – Javin Simpkins, Miami Carol City

2023 – Dorian Sampson, Plantation

2021 – Brashard Smith, Miami Palmetto

2022 - Jordan Smith, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

2022 – Leonard Smith, Miami St. Brendan

2021 – Maykel Solis, Miami Christopher Columbus

2021 – Amogh Sriranga, Fort Lauderdale Pine Crest

2022 – Kornell Stewart, Miami Springs

2022 – Stephen Susanj, Fort Lauderdale Calvary Christian

2022 – Germanuel Tanelus, Fort Lauderdale

2023 - Keon Taylor, Coral Springs Charter

2021 - Shaheim Taylor, Plantation

2021 – Terrell Taylor, Coral Springs Charter

2024 – Jeffery Thomas, Hialeah Gardens Mater Academy

2023 – Morris Thomas, Miami Sprimgs

2022 – Matthew Toussaint, Pembroke Pines Charter

2022 – Eric Trowbridge, Fort Lauderdale Calvary Christian

2023 - Keondrez Vassor, Davie Nova

2021 – JoJo Vega, Davie Western

2022 - Tiego Vilema, Hollywood Hills

2021 – Anthony Walker, North Miami

2022 – Kenny Wallace, North Miami Beach

2022 – L.J. Watkins Jr., Coconut Creek

2021 – Adam Weathers, Miami Southridge

2022 – Nickia Whitehead, Oakland Park Northeast

2023 - Antron Williams, Miami Springs

2021 – Damion Williams, Miami Springs

2022 – Daron Williams, Homestead

2021 – Johnnie Williams, Coral Springs Coral Glades

2022 – John Williams, South Plantation

2021 – Ralph Williams, Homestead

2021 - Rayshawn Williams, Miami Sunset

2022 – Wayne Williamson, Miramar

2022 – Dekendrick Wilson, Hialeah American

2022 – Mikail Wilson, Hallandale

2021 – Ja’quavis Woods, Miami Central

2023 – Santana Wooten, Miami Palmer Trinity

2022 – Jaquise Wright, Hollywood McArthur

2022 – Matthew Young, Davie Nova

For the past 50 years, we have spent more time on football fields than anyone in the country. From games to practices, camps, combines and 7-on-7 events, nobody has evaluated more football talent than we have – and as we are in the midst of a pandemic like no other time before – we will remain steadfast to promote all south Florida’s high school football prospects. Follow us on Facebook (Larry Blustein) Instagram (@OurBoyBlu) and Twitter (@larryblustein). Contact us at: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..