Recruiting News

Area Offensive Linemen Making Major Strides

Because the focus on skill players is so heavy throughout Miami-Dade and Broward Counties, it’s usually the linemen who often get short-changed when it comes to the spotlight.

But with more of the focus on the “big men” up front, that is starting to change, and while line prospects have been overlooked, the future is now including these talented prospects.

The change has started to come with off-season events, once geared for every other position the linemen are now getting the chance to take center stage.

Even the popular 7-on-7 tournaments are now including line camps, so teams are getting the chance to bring everyone and not leaving offensive and defensive linemen at home.

As this region of the country continues to produce more and more line prospects, more camps and combines are now popping up, making sure that teaching technique is paramount for these rising football prospects.

Today, we take a look at some offensive linemen who are turning heads and doing that extra that is needed to land a scholarship and gain the spotlight.

Among those in the Class of 2023 (seniors) include Zian Atawalla (Coconut Creek Monarch), versatile Cole Baird (Fort Lauderdale Calvary Christian), Francisco Caballero (Miami Gulliver Prep), FAU-bound center Joey Colosi (Plantation American Heritage), heavily recruited guard Darryl Doctor (Miami Palmetto) and tackle Deandre Duffus (Hollywood Chaminade-Madonna).

Miami Dr. Krop tackle Nicholas Garcia, versatile Harrison Green (Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas), highly-recruited tackle/guard Shelton Green (Miami Gulliver Prep), three-year starting tackle Elvin Harris (Hollywood Chaminade-Madonna),  under the radar athlete Johnny Holly (Miami Westminster Christian), Fort Lauderdale Dillard tackle Rico Jackson and Taravella two-way transfer Victor King (Plantation American Heritage) are also very special.

Speaking of special, Indiana University commit William Larkins (Hollywood Chaminade-Madonna), tackle/guard Konnor Mann (Miami Christopher Columbus), Miami Belen Jesuit guard transfer Aiden Martinez (Hollywood Chaminade-Madonna), soon to be three-year varsity starter Ryan Mickow (Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas - T/G), hard-working Victor Pino (Miami Palmetto) and center Matthew Prigmore (Weston Cypress Bay), Roger Reyes (Davie Western), Jake Rodriguez (Miami Christopher Columbus - G) and Miami Norland guard Rodric Smith  have a chance to be special.

Speaking of special, keeping an eye on nationally-rated University of Miami commitment Frankie Tinilau (Miami Immaculata LaSalle), experienced tackle Danny Maitlen Jr. (Hollywood South Broward) and Delray American Heritage transfer Conal Walsh (Fort Lauderdale Cardinal Gibbons)

HOW BRIGHT IS THE FUTURE? SEE FOR YOURSELF

While the Class of 2023 is loaded with potential game-changers, the Class of 2024 is equally impressive – with Lonnie Brady (Homestead), Fort Lauderdale Cardinal Gibbons tackle Zack Boehly, and a pair of impressive prospects in Michael Brennan (Weston Cypress Bay) and Hollywood Chaminade-Madonna guard Jackson Campbell.

The class also boats standouts such as Deymein Chavarry (Davie Western), Michael Chiples (Pembroke Pines Flanagan), recent Hialeah Champagnat Catholic transfer Jabari Dukes (Miami Monsignor Pace), Chanellson Exume (Miami Edison) and Timothy Burroughs-Love (Plantation American Heritage).

Miami Killian’s Ricardo Martinez, tackle Daniel Mincey (Fort Lauderdale Cardinal Gibbons), well tested Miami Central products Luke Moise, Keion Reyes and guard William Rothmiller III are all special. So is Miami Norland’s Caleb Riley, and tackle William Roberts III, center Matthew Rubio and Brian Suarez (Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas).

The junior class will also roll out tackle Jonathan Rodriguez (Fort Lauderdale Cardinal Gibbons), George Stubbs Jr., Miami Dade Christian) and battle tested tackle Jimmy Williams III (Plantation American Heritage).

KEEP AN EYE ON THESE GIFTED PROSPECTS

As know, the position is not easy to predict, and while some have not been promoted, you can bet that they will over the coming months.

Here are some more linemen to keep an eye on during the 2022 season:

2023 – Giscard Aaruz, Miami St. Brendan

2024 – Loic Adams, Miami Coral Reef (G)

2024 – Nathan Adras, Miami Dr. Krop (C)

2023 – Viceme Alcime, Miramar

2023 – Christopher Alexandre, Fort Lauderdale Dillard (G)

2024 – Cooper Allen, Fort Lauderdale Westminster Academy

2024 – Ashton Ames, Pembroke Pines West Broward

2023 – Juan Angrino, Miami Ferguson

2024 – Raynor Andrews, Miami Jackson (G)

2023 – Troy Antonoglou, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

2025 – Dayen Morouf-Araibi, Plantation American Heritage

2023 – Raymond Arroyo, Homestead Everglades Prep

2023 – Juan Carlos Arocho, Coconut Creek (G)

2024 – Jared Atkinson, Miramar

2023 – Gamall Augustin, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

2023 – Albert Avant, Miami Northwestern

2023 – Isaac Baker, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

2023 – Jovaun Baker, South Plantation

2023 - Izick Jean-Baptiste, Miramar Everglades

2025 – Sergio Barrera, Fort Lauderdale

2024 – David Bassan, Hollywood Avant Garde Academy (T/G)

2023 – Benjamin Betancourt, Miami True North (Athlete)

2024 – Cornelius Bembry, Miami Monsignor Pace (G)

2023 – Daniel Benitez, Miami Palmer Trinity (T)

2025 – Abdur Bey III, Pembroke Pines Somerset Academy

2026 – Jaylen Blackwell, Miami Booker T. Washington

2024 - Nathan Julian Blanc, Miami Northwestern

2024 – Nick Bomnin, Miami Westminster Christian (Athlete)

2023 – Jack Boswell, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

2024 – Blake Brewer, Miami Christopher Columbus (C/G)

2024 – Aham Brown, Homestead (T)

2023 – Jadon Brown, Plantation American Heritage (T)

2023 – Seth Broward, Hialeah American

2025 – Joshua Burgos, Miami Monsignor Pace

2023 – Tyreke Burrows, Fort Lauderdale Stranahan

2025 - Tramayne Carson, Miami Northwestern

2024 – Josh Caso, Pembroke Pines West Broward

2024 – Jameel Carter, Homestead (G)

2023 - Gerson Castro, Homestead Everglades Prep (DT)

2023 – Justin Castro, Pembroke Pines Somerset Academy

2024 – Angel Cedeno, Miami Immaculata LaSalle

2024 – Terrance Chambers, Miami Booker T. Washington (Athlete)

2024 – Jimmy Diaz-Chang, Somerset Academy Silver Palms

2024 – Karsten Charles, Davie Western

2024 – Martaz Charles, Sunrise Piper

2023 – Shamar Charles, Plantation

2024 – George Colebrook, Miami Jackson (G)

2024 – Trey Collesso, Hollywood Avant Garde Academy (G/T)

2025 – Anthony Contreras, Miami Sunset

2023 – Jamari Cooley, Miami Dr. Krop (G)

2025 – Richard Cristobal, Miami Christopher Columbus

2023 – Jeremiah Critch, Fort Lauderdale Westminster Academy

2224 – Ashawn Cross, Fort Lauderdale Westminster Academy

2024 – Andrew Crowley, Hollywood Avant Garde Academy (T/G)

2024 – Alex Cunha, Pembroke Pines West Broward

2023 – Xavier Curry, Hollywood McArthur (G)

2023 – Marvin Cyriac, Coconut Creek Monarch (C)

2024 – Kijahni Daniel, Hollywood MacArthur (T)

2025 – Daniel Davis, Fort Lauderdale Dillard (G)

2024 – Giovanni David, Plantation

2025 – Mike Dean, Miami High

2025 – Fernando De Izaguir, Miami Christopher Columbus (T)

2025 – Ben Diaz, Plantation American Heritage

2023 – Dominic Diaz, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (LS)

2023 – Stefano Digabriele, Doral Academy

2025 – Alex Dimartino, Fort Lauderdale

2024 – Shawn Dieujuste, Miami Edison

2025 – Chris Delgado, Miami Palmer Trinity

2025 – Trent Donaldson, Homestead Everglades Prep (DT)

2023 – Denzel Dorn, Miami Gulliver Prep

2023 – Elijah Douglas III, Miami Southridge (C)

2023 – Khristian Duarte, Miramar Everglades

2023 - Trey Dubuc, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons (LS)

2023 – Kevin Dunbar, Fort Lauderdale Dillard 

2023 – Gustavo Elladen, Hollywood Chaminade-Madonna

2024 – Giovanne Elossaint, Homestead

2023 – Sam Estil, Plantation (G/C)

2023 - Loriwins Fabien, Miramar

2023 – Josh Felipe, Miami Palmetto

2024 – Ryan Jean-Felix, Miami Booker T. Washington

2023 – Julian Fernandez, Miami Coral Reef

2023 – Antonio Flovil, Miami Northwestern

2023 – Antwon Foulkes, Pompano Beach Blanche Ely (G)

2023 – David Francis, Miramar

2024 – Friently Francois, Homestead

2024 – Lubens Francois, Oakland Park Northeast (DL) 

2023 – Matt Fregly, Plantation (LS)

2023 – Joshua Fullwood, Miramar Everglades

2023 – Edward Galvez, Miami Southridge

2023 – Emilio Garcia, Miami Coral Reef (C)

2023 – Jake Garcia, Miami – Gustavo, Florida Christian (G)

2024 – Noel Garcia, Homestead South Dade

2024 – Lorenzo Gimenez, Miami St. Brendan

2023 – Rey Giminez, Coral Gables (Athlete)

2025 – Adrian Gomez, Miami True North

2025 – Ernesto Gonzalez, Homestead Everglades Prep (T)

2024 – Julian Gonzalez, Coral Gables (G)

2023 – Jordan Graham, Hollywood Chaminade-Madonna (T)

2026 – Bryan Granger, Hollywood Avant Garde Academy (C)

2023 – Gnacen Grant, Sunrise Piper

2024 – Ezrin Green, Miami Jackson (T) 

2023 – Marcus Griffin, Miramar Everglades

2024 – John Gruber, Parkland Douglas

2024 – Santino Guitian, Doral Academy

2025 – Justin Hadnot, Miami Monsignor Pace

2024 – Michael Hall, South Miami (G)

2023 – Raheem Hall, Fort Lauderdale Stranahan

2025 – Caleb Harris, Miami Edison

2023 – Devone Hendrix, Miami Norland

2024 – Riley Henry, Miami Palmetto

2024 – Hashley Heriveaux Jr., Hollywood McArthur (T)

2025 – Ruben Hernandez, Miami Christopher Columbus (T)

2024 – Anuar Herrera, Doral Academy

2023 – Julian Herrera, Miami Christopher Columbus (T)

2023 – Andrew Hinds, Fort Lauderdale Stranahan

2025 – Eddie Holly, Miami Westminster Christian (Athlete)

2024 – Gavin Hooten, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons (C)

2024 – Isaiah Hope, Fort Lauderdale Dillard

2023 – Jacob Hunter, Parkland Douglas (G)

2025 – Phillip Jackson, Miami Booker T. Washington (Athlete)

2023 – Jayvin James, Pompano Beach Blanche Ely (T)

2024 – Justyn James, Miami Monsignor Pace

2023 – Abijah Jean, Parkland Douglas (G)

2024 – Fernando Jeanty, North Miami Beach

2025 – James Johnson, Miami St. Brendan

2025 – Stephon Johnson, Miami Booker T. Washington

2023 – Ty’Selle Johnson, Miramar

2024 – Albert Jones, Miami Central

2024 – Alex Jorge, Miami Christopher Columbus (T)

2025 – Marcus Kelley, Miramar Everglades

2024 – Matthew Kendricks, Miramar

2025 – Terrence Kimble, Davie Western

2023 – Cameron King, North Miami

2023 – Caysun Kinghorn, South Plantation

2025 – Chavis Knowles, Miami Booker T. Washington

2023 – Jeffson Lafont, North Miami Beach

2023 – Blaize Lahman, Plantation American Heritage (G/T)

2024 – Adrian Lang, Miramar

2024 – Kyle Laurent, Hollywood McArthur (C)

2024 – Jamin Lennon, Fort Lauderdale

2023 – Matthew Leon, Miami True North (Athlete)

2024 – Benjamin Levesque, Coconut Creek Monarch

2023 – Jesse Levy, Coral Springs Coral Glades

2024 – Dillan Lewis, Sunrise Piper

2024 – Tyler Livingston, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

2023 – Pedro Llanas, Doral Academy

2024 – Brandon Lopez, Miami Ferguson

2023 - Sam Lopez, Doral Academy (T)

2023 - David Losa, Southwest Miami

2023 – Alexis Louis, Miami Booker T. Washington

2025 – Jonathan Louis, Pembroke Pines Flanagan 

2024 – Eddie Lozano, Pembroke Pines Charter 

2023 – Johnny MacClugage, Fort Lauderdale Westminster Academy (G/C)

2023 – Wistanson Mathurin, Coral Springs (T)

2024 – James McDevitt, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

2023 – Eugene McElwee, North Miami

2025 – Mylik McClary, Miami Edison

2023 – Gabriel Medina, Hialeah Gardens

2024 – Jonathan Mejia, Miami Ferguson

2024 – Matthew Mejia, Davie Western

2025 – Brandon Mendieta, SW Ranches Archbishop McCarthy

2023 – Alex Mendizabal, Doral Academy (G)

2023 – Rickie Michel, Miami Monsignor Pace (G)

2024 – Josh Milford, Davie Western

2024 – Elisson Mirutil, Miami Palmetto

2023 - Kenneth Moore, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons 

2024 – Dylan Moria, Hollywood McArthur (T)

2023 – Sean Montoya, Miami Dade Christian (C)

2024 – Nicolas Morales, Miami St. Brendan

2024 – Keidan Mullings, Fort Lauderdale

2024 – Christian Nieves, Homestead South Dade (C)

2024 - Jason Nunez, Miami True North (Athlete)
2023 – Bradley Ohanahen, Hialeah American

2025 – Henry Ostolaza, Homestead South Dade

2023 – Osten Patterson, Miami Killian (G/C)

2024 – Wilfred Jean-Paul, Miami Edison

2025 – Bernard Oliva, Miami St. Brendan

2023 – Frederick Owens, North Miami

2024 – Armando Pavoni, Miami Beach (C)

2023 – Oquan Paul, Miramar

2023 – Zxamyir Pelissier, Fort Lauderdale Dillard

2024 – Hadley Perclies, Oakland Park Northeast (DL) 

2023 – Lebron Pette, Pompano Beach Blanche Ely (G)

2024 – Rashawn Pittman, Homestead

2024 – Daniel Pongnon, Miramar Everglades

2025 – Luis Pruneda, Homestead

2025 – Vinh Quain, Miramar Everglades
2023 – David Quinland, Hialeah American

2023 – Gabriel Quintas, Miami Christopher Columbus (T) 

2025 – Alexander Raecke, Miami Westminster Christian (Athlete)

2023 – Jeyson Ramon, Oakland Park Northeast

2024 – Maurice Reath, Miami Northwestern

2024 – Anthony Reed, Homestead South Dade

2024 – Steel Reed, Miami Gulliver Prep

2023 - Lenz Revange, Pompano Beach Blanche Ely

2025 – Logan Reynolds, Miami Westminster Christian (Athlete)

2023 – Luke Riera, Miami Westminster Christian (Athlete)

2023 – Lakendrick Riley, Plantation

2023 – Jurian Rivera, Miami St. Brendan

2025 – Ronin Roberts, Miami Gulliver Prep

2024 – Christopher Robinson, Miami Palmetto (G)

2023 – Julius Robinson, Miami Booker T. Washington (G)

2024 – Christopher Robinson, Miami Palmetto (G)

2023 – Alex Rodriguez, Miami Westminster Christian (Athlete)

2023 – Jude Roman, Pembroke Pines West Broward

2024 – Roman Ruiz, Sunrise Piper (C)

2024 – Jamari Russell, Plantation

2023 – Seth Rylands, Hialeah Gardens

2023 – Hector Saldano, Miami Belen Jesuit (G)

2025 – Billy Saleh, Coral Gables (G)

2024 – Jason Sanchez, Pompano Beach

2023 – Nico Sauceda, Somerset Academy Silver Palms

2026 – Sebastin Schirino, Homestead Everglades Prep (G)

2024 – Nicholas Serrano, Hollywood Avant Garde Academy

2024 - Teko Shoats, Miami Central

2023 – Michael Shoemaker, Davie Western

2025 – Joey Siciliano, Fort Lauderdale Westminster Academy

2025 - Henry Jean-Simon, Miami High

2025 – Larry Slocum, Davie Nova (DL)

2025 – Justin Smiley, Miami Monsignor Pace

2025 – Deric Smith, Fort Lauderdale Dillard (G)

2024 – Carter Smith, Pembroke Pines West Broward (LS)

2025 – Jeremy Smith, Coral Gables (T-Athlete)

2024 – Michael Smith, South Miami

2023 – Broden Sobolewski, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

2023 – Kodee Soto, Hollywood Chaminade-Madonna

2023 – Dylan Spaeder, Coconut Creek Monarch (G)

2023 - Lucas Stefano, Miami Westminster Christian (G)

2024 – Aaon Stephen, Somerset Academy Silver Palms

2025 – Livenzo Stephens, Fort Lauderdale

2023 – Tyler Sternberg, Plantation American Heritage

2023 – Samuel St. Fort, Davie Nova (Athlete)

2023 – Billy Stier, Miami Braddock (T)

2023 – Michael Suarez, Miami Belen Jesuit (T)

2025 – Rafael Suarez, Miami High

2023 – Sebastian Suarez, Doral Academy (T)

2023 – Jaden Sullivan, Pembroke Pines West Broward

2025 – Lakota Tanner, Davie Western

2024 – Devan Taylor, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons (G)

2024 – Leroy Taylor, Miami Northwestern

2023 – Chileme Tiamane, Sunrise Piper

2024 – Lorenzo Toafa, Oakland Park Northeast (DE)

2025 – Tavares Tookes, Pompano Beach Blanche Ely

2023 – Darrian Torres, Miami Belen Jesuit (G)

2025 – Jaylin Torres, Miramar

2023 – Jeremiah Toussaint, Hollywood Avant Garde Academy

2024 – Jason Uzoma, Miramar

2023 – Nick Valdes, Miami Ferguson

2023 – Julian Valdez, Miami Westminster Christian (Athlete)

2024 – Ethan VanZant, Miami Palmer Trinity

2025 – Ivan Vasquez, Homestead Everglades Prep (G/T)

2025 – Mitchell Vidal, Miami Westminster Christian (Athlete)

2024 – Bryan Wallace, Miami Killian

2025 – Ethan Watts, Miami Gulliver Prep

2026 – Teddy Welch, Fort Lauderdale Calvary Christian Academy

2023 – Caric White, Hialeah American

2023 – Jimon Whittick, Davie Nova (DL)

2025 – Damar Williams, Miami Booker T. Washington

2024 – Davari Williams, Miami Monsignor Pace

2024 – Jordan Williams, Miami Killian

2023 - Khristian Williams, Pompano Beach Blanche Ely (C)

2025 – Ta’darius Williams, Homestead South Dade (T)

2025 – Roland Wilson, Coconut Creek Monarch

2023 – Justin Wood, Miami Palmetto (LS)

2024 – Sergio Zambrana, Somerset Academy Silver Palms

2024 – Jonathan Zarut, Miami Christopher Columbus (LS)

2024 – Justin Zeller, Davie Western

2024 – Holden Zeltner, Coconut Creek Monarch

EDITOR’S NOTE: If a player is at the wrong school or not listed, please drop us a not and we will correct that. It’s about getting it right – since thousands of college coaches view our information.

For the past 52 years, we have spent plenty of time on football fields. From games to practices, camps, combines and 7-on-7 events, we get to as many events as possible to see the athletes LIVE. Follow us on Facebook (Larry Blustein) Instagram (@OurBoyBlu) and Twitter (@larryblustein). Contact us at: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..  

Add comment


Security code
Refresh